TAVI: Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi


Girişimsel Kardiyoloji alanındaki yeni teknolojiler ve geliştirilen işlemler sayesinde, kalp kapak hastalıklarının tedavisi girişimsel yöntemlerle yapılabilmektedir. Kardiyolojide devrim niteliğinde değerlendirilen TAVI yöntemiyle, Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi yapılabilmektedir. Bu yöntemle, göğüs kafesi açılmadan kapak değişimi sağlanmaktadır.

Aort kapağı kalpten çıkan ana atar damarın ağzındaki kapaktır. Eğer aort darlığı tanısı konduysa bunalmış hissedebilirsiniz ve tedaviye adım atmayı zorlaştırabilir. Fakat ne kadar çabuk ilgilenirseniz, hayata ve sevdiğiniz her şeye daha çabuk geri dönebileceksiniz.

TAVR (Transkateter Aort Kapak Replasmanı) olarak da adlandırılan TAVI hayatınıza daha hızlı geri dönmenize yardımcı olabilecek yeni bir aort darlığı tedavisidir.

TAVI sırasında ne olur?

Doktorunuz prosedürü hastanede gerçekleştirir. Sağlığınıza bağlı olarak, sizin için en uygun anestezi tipini belirler. Tam olarak uyuyor olabilirsiniz veya uyanık olabilirsiniz ancak ağrıyı dindirmenize ve engellemenize yardımcı olacak ilaçlar verilir. İşlem sırasında kalbiniz atmaya devam edecek. Bu, kalbinizin durduğu ve kalp ve akciğer kanı makinesine yerleştirilecek olan açık kalp ameliyatından oldukça farklıdır.

TAVI açık kalp ameliyatından farklıdır çünkü hastalıklı bir aort kapakçığını tedavi etmek için bir yaklaşım kullanır. Doktorunuz kalp kapakçığınızı değiştirmek için en iyi yaklaşımı belirleyecektir, ancak en yaygın teknik hasta anjiyo olacakmış gibi kateter masasında gerçekleştirilir.